Slope of roof (pitch) = tan-1 (1.5/6)=0.244978663 radians = 14.03624347 degrees.

b=6/cos14. 04o =6.184658438 = 6185 mm to the nearest mm.

To calculate a first find the angles in the triangle formed by the overhang, the wall of the house and the rays of the sun. These angles in degrees are: 75.96375653,8,96.03624347 ( 1.325817664,0.13962634,1.67614865 radians). Using the Sine Rule
a= 5.5sin8 sin96 =0.769719708=770mm

to the nearest mm.