54kg

Let the weights in kilograms of the head and body of the fish be h and b respectively. Then h=9+ 1 3 b and b=h+9. So b=9+ 1 3 b+9, that is, 2 3 b=18, which gives b=27. Hence h=18, so the whole fish weighed 54kg.