We can write
dv
dt

as
dv
dt
= dv
dx
. dx
dt
= dv
dx
. v
.

In this example
- dv
dt
= - dv
dx
. v = c
x2
and hence
ó
õ
-v dv = ó
õ
c
x2
dx

-c
x
= -v2
2
+ k
and we are given c=4×105, and v=10 when x=104 so
k = -40 + 50 = 10 .
Hence when v=5 we have
-c
x
= -12.5 + 10 = -2.5
and hence
x = 4×105
2.5
= 160,000

. So the space craft moves at 5 km s-1 when it is 160,000 km from the Earth.