Newton's 2nd Law Question


By Carl Evans on Sunday, September 30, 2001 - 07:10 pm:

A particle P of mass 1.5kg moves in a straight line through a fixed point O. At time ts after passing through O the distance of P from O is xm, and the force acting on P has magnitude (3x + 6) N directed away from O. Given that P passes through O with speed 23/2 ms-1 , calculate the value of t when x = 20. Can anyone help? Thanks


By Kerwin Hui on Sunday, September 30, 2001 - 07:23 pm:
Carl,

mv dv/dx=3x+6, so v2=2(x+2)2. Take the square root of both side and you get v=Ö2(x+2). Now recall that v=dx/dt, so we have

T=òoT dt=ò020 dx/(Ö2(x+2))

and just evaluate the integral.

Kerwin