Hi,
I got stuck on part (b) of this question. Was wondering whether
someone could help out.
X is a random variable having probability density function (p.d.f) f where:
f(x) = (1/h) 0 < x < h
f(x) = 0 Otherwise
a) Given that Y = X(h - X), find E(Y)
b) Find also the probability that Y is greater than (3h2 /16).
Hi Hal,
You want the probability that X(h-X) > 3h2
/16,
ie probability that
hX-X2 > 3h2 /16
or
X2 -hX+3h2 /16 < 0
Now factorise the left hand side (ie by solving the quadratic eqn
x2 -hx+3h2 /16=0 to find out that the roots
are h/4 and 3h/4 [do you know how to do this?]), so we need the
probability that
(X-h/4)(X-3h/4) < 0 (because X2 -hX+3h2
/16 = (X-h/4)(X-3h/4)
Draw a graph to convince yourself that the quadratic is less then
zero only if h/4 < X < 3h/4, so that's what you want the
probability of, which is 1/2.
Post back if you want anything explained more.
Pras
Hi Pras,
Thank you!
I found the roots of X2 - hX + 3h2 /16 = 0,
by implementing the coefficients of a, b, c into the quadratic
formulae, is that ok? So I got like you, h/4 and 3h/4.
I see from the graph that the quadratic < 0, when h/4 < X
< 3h/4, like you stated. But its not clear to me why you got
the prob of 0.5? Though it is where the min of the graph, the
coefficient of h, h/2?
Once again, thank you for your help.
Hal
Hi,
I am stuck on this question. Appreciate if some could help
out.
A card is selected at random from a pack of 10 cards containing even numbers 2,4,6,..,20 and the random variable X represents the number on the card.
a) Find P(X> =15)
b) Find the mean and the variance.
OK,
I think I got how to get the mean, but still thinking about how
to get the var(X).
here is my go:
X = {2,4,6,...,20}
I think I got how to get the Var(X) as well, can someone check
whether its ok?
create random variables, X and R (discrete)
X = {2,4,6,8,..,20}
R = {1,2,3,..,10}
X = 2R, ok so far?
Then,
Var(X) = Var(2R) = 22 Var(R) = 4 x((n+1)(n-1))/12 = 33
(if you let n=10)
Is that ok?
Thanks Pras!
I can't answer one part of a question. Here goes:
A door-to-door canvasser tries to persuade people to have a
certain type of double-glazing installed. The probability that
his canvassing at a house is successful is 0.05.
Find the least number of houses that he must canvass in order
that the probabilty of his getting at least one success exceeds
0.99.
My attempt:
P(success)> = 0.99, right?
not sure of what do thereafter.
Help appreciated.
Hal
I think I got it,
can somone check if its correct?
P(X> =1)
0.99 < = 1 - P(X=0)
0.99 < = 1 - ((0.05)0 x (0.95)n )
n < = ln(0.01) / ln(0.95)
hence, n = 90
is that ok?
Regards
Hal
Hi,
I am not sure how to tackle this problem without using the
tables.
The random variable X~Po(3.5), find a, b, c, d so that.
(a) P(X 'less than equal to' a) = 0.8576
(b) P(X 'greater than' b) = 0.6792
(c) P(X 'less than or equal to' c) > = 0.95
(d) P(X 'greater than' d) < = 0.005
Thanks in advance.
Hal.
Sorry, but what does X~Po(3.50) mean?
Thanks,
Brad
Thanks Kerwin.