Copyright © University of Cambridge. All rights reserved.

'How Much?' printed from http://nrich.maths.org/

Show menu


Dan bought a packet of crisps and an ice cream.

The cost of both of them together is in one of the boxes below.

If you are using pounds instead of dollars then go to 

 

Use these clues to find out how much he paid:

1. You need more than three coins to make this amount.
2. There would be change from the most valuable coin.
3. The crisps cost more than $0.50.
4. The ice cream costs exactly twice as much as the crisps.