Copyright © University of Cambridge. All rights reserved.

'Weekly Problem 28 - 2009' printed from http://nrich.maths.org/

Show menu

4 star petrol at $s$ pence per litre costs 3 pence per litre more than unleaded. How many pence does it cost to buy $u$ litres of unleaded petrol?

 

If you liked this problem, here is an NRICH task which challenges you to use similar mathematical ideas.

 

 

This problem is taken from the UKMT Mathematical Challenges.

View the previous week's solution
View the current weekly problem