You may also like

problem icon

Five Coins

Ben has five coins in his pocket. How much money might he have?

problem icon

Christmas Shopping

Vera is shopping at a market with these coins in her purse. Which things could she give exactly the right amount for?

problem icon

Buying a Balloon

Lolla bought a balloon at the circus. She gave the clown six coins to pay for it. What could Lolla have paid for the balloon?

How Much Did it Cost?

Stage: 2 Challenge Level: Challenge Level:2 Challenge Level:2

Dan bought a packet of crisps and an ice cream.

The cost of both of them together is in one of the boxes below.

If you are using dollars instead of pounds then go to

Use these clues to find out how much he paid:

1. You need more than three coins to make this amount.
2. There would be change when using most valuable coin to buy them.
3. The crisps cost more than $50$p.
4. You could pay without using any copper coins.
5. The ice cream costs exactly twice as much as the crisps.

(If you are in Hong Kong, have a look here.doc or here.pdf for a version created by Mrs Voce at Victoria Shanghai Academy in Hong Kong.)